У Британії суд виніс вирок двом учасникам екоакції руху Just Stop Oil, які влітку 2024 року влаштували шоу на злітній смузі — обприскали помаранчевою фарбою приватні літаки, серед яких, на їхню думку, був борт співачки Тейлор Свіфт.

Але суд вирішив не відправляти їх за ґрати. Про це розповідає BBC.

Постраждалі літаки, фото: BBC
Постраждалі літаки, фото: BBC

29-річна Дженніфер Ковальські та 23-річний Коул Макдональд проникли на територію аеропорту Станстед, прорізали паркан болгаркою й використали вогнегасники, наповнені фарбою. Усе це вони знімали на відео й одразу поширили через соцмережі Just Stop Oil, заявивши, що це "заклик до Британії відмовитися від викопного палива до 2030 року". Акція мала символічний підтекст — Тейлор Свіфт не раз потрапляла під критику за викиди CO₂, пов’язані з її приватними перельотами.

Проте, як з’ясувалося пізніше, на летовищі того дня стояв літак не лише Тейлор Свіфт. Постраждали й інші борти — вони належали страховій компанії та інвестиційній групі. Та це не завадило протесту розлетітися світовими медіа: ім'я "Taylor Swift" у заголовках спрацювало краще, ніж будь-який плакат.

Популярні новини зараз
Нові правила передачі показників лічильника: про які зміни варто знати Права ТЦК хочуть змінити: чоловіків чекають серйозні зміни Ні 2025, ні 2026 не принесуть миру в Україну: військовий розповів, що насправді може вплинути на рф Світла не буде, а дітей відправлять додому: школи та садки готуються закривати
Показати ще

Суддя охарактеризував дії активістів як «акцію для піару — і руху, і самих учасників». Попри це, врахувавши психологічні обставини — у Ковальські діагностована нейророзходженність, а у Макдональда — аутизм, — він призначив умовні терміни. Жінці дали п’ять місяців позбавлення волі з відтермінуванням на рік, а її напарнику — шість тижнів, також умовно.

Дженніфер Ковальські, 29 років (ліворуч), та Коул Макдональд, 23 роки (праворуч), фото із соцмереж
Дженніфер Ковальські, 29 років (ліворуч), та Коул Макдональд, 23 роки (праворуч), фото із соцмереж

Після вироку обидва активісти заявили, що не шкодують про свої дії й продовжать "мирний спротив системі, яка руйнує планету". Представники Just Stop Oil назвали рішення суду «компромісом між правосуддям і страхом перед популярністю руху».

Історія з літаками Свіфт вкотре підняла питання про межі екологічного протесту. Коли боротьба за клімат перетворюється на перформанс, суспільство опиняється на роздоріжжі: де закінчується активізм і починається вандалізм? І водночас — чому на гучні акції звертають увагу тільки тоді, коли в них з’являється ім’я світової зірки?

Схоже, для Just Stop Oil відповідь очевидна: щоб тебе почули — треба зачепити щось блискуче, дороге й впізнаване. Навіть якщо це не зовсім той літак, що треба.

Нагадаємо, що під вино і в режим "не планували": Грейсі Абрамс розповіла, як напилась з Тейлор Свіфт і написала "Us".

Раніше ми повідомляли, що Тейлор Свіфт зробила подвійний вибух на Disney+: серіал із закулісся The Eras Tour і фінальний концерт.